czwartek, 3 lutego 2011

Czym jest Feng Shui


Wojciech Jach 18.12.2010
Feng Shui - czary, złuda, mrzonki? Czy chińska sztuka aranżacji przestrzeni to staroświeckie zabobony, czy też dziedzina wiedzy, która może przynieść nam korzyści?
Nasz rozum chciałby osiągnąć wiedzę, która   odznaczałaby się całkowitą pewnością. Świat idei zna obszary wiedzy niezwykle cennej, o której pewności nie ośmielamy się jednak marzyć. Do tego, niebywale szybko zapominamy o tym, iż wiedza stuprocentowo pewna, którą już zdobyliśmy, nie była taka wówczas gdy ją zdobywaliśmy.  Zdobywanie wiedzy jest poniekąd stawianiem hipotez, które jest niczym kroczenie we mgle. Jedna z najbardziej podstawowych prawd uznawana niedawno przez ludzkość, jaką jest prawda o istnieniu atomu, wydawała się u swego zarania zupełnie absurdalna i niewielu uważało ją za słuszną. Jednak Demokryt stworzył ideę, która pomogła nam lepiej wyjaśniać zdarzenia, z którymi spotykamy się w rzeczywistości. I nawet jeśli idea ta nie odpowiada rzeczywistości, nawet jeśli okazała się nieprawdziwa, to i tak przyczyniła się do postępu nauki.


Jeśli fizyka rozpoczyna się od tego, co niepewne i w ten sposób skutecznie objaśnia nam rzeczywistość, dlaczego mielibyśmy wymagać zupełnej pewności od sztuki feng-shui? Pewność wiedzy jest wygodnym złudzeniem, z którego niechętnie się otrząsamy. Czy zamiast na pewności, nie lepiej zwrócić uwagę na skuteczność wiedzy, którą zdobywamy? Jak w przypadku innych dziedzin, także w przypadku sztuki feng-shui wszelkie hipotezy należy wyłącznie jako wskazówki, które nie roszczą sobie prawa do bycia prawdziwymi. Warto jednak uznać, że mają one szansę stać się skuteczne, jeśli zostaną wypróbowane.

Sztuka feng shui jest dziedziną niezwykle ulotną, trudną do ujęcia w ścisłe zasady. Dlatego też zdobywanie wiedzy z zakresu feng shui jest niezwykle trudne. Współczesne feng shui obejmuje m.in. widzę z zakresu: feng shui w biznesie i w pracy, feng shui domów, czterech filarów przeznaczenia (pewien odpowiednik naszej astrologii), feng shui wędrującej gwiazdy, a także szkoły form krajobrazowych czy szkoły ba zi. Każda ze szkół prezentuje nieco odmienne podejście do zagadnienia. Stosowane są np. metody matematyczne, astrologiczne, intuicyjne. Wiele szkół łączy wszystkie metody tworząc spójne systemy.

Mówiąc ogólnie, sztuka feng shui, która liczy sobie tysiące lat, jest sztuką aranżacji wnętrz, której celem jest stworzenie miejsca przyjaznego dla człowieka. Aranżacja przestrzeni zgodna z chińską sztuką feng-shui umożliwia urządzenie mieszkania, domu czy ogrodu w taki sposób, aby nie tylko przebywanie w nim było przyjemniejsze, lecz także w taki sposób, by przestrzeń sprzyjała zdrowiu człowieka. Poza wpływem na korzystne samopoczucie i zdrowie, feng shui wpływa także na naszą psychikę w taki sposób, że pobudza nas do bardziej skutecznego działania oraz sprzyja pozytywnemu nastawieniu do życia. Nierzadko zdarza się, że niewielkie zmiany w naszym otoczeniu wywołują znaczące zmiany w naszym życiu. Metodologią wywoływania tych zmian jest właśnie feng shui.

W polskim internecie można znaleźć coraz więcej przydatnych informacji na temat feng shui. Wiedza feng shui jest bardzo rozległa i w zasadzie można by ją studiować całe życie, i nie wiedziałoby się wszystkiego. Jednak nie od razu Rzym zbudowano. Aby przekonać się o skuteczności bądź nieskuteczności feng shui, możemy w zasadzie zrobić tylko jedno: spróbować wykorzystać ją w praktyce. My, w przeciwieństwie do ludzi żyjących pokolenia przed nami, mamy możliwość zdobywania tej wiedzy czerpiąc chociażby z szeroko dostępnych zasobów internetu. Ta niebywała metodologia "efektu motyla" stoi przed nami otworem...

2 komentarze:

  1. Feng shui to sztuka warta promowania i coraz częściej stosowana również w Polsce.
    Zapraszam na moją stronę:

    OdpowiedzUsuń
  2. adres strony: http://ezoteryczneporady.pl/

    OdpowiedzUsuń